1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Woven City zyska stację produkcji
24 marca 2022

W Woven City powstanie stacja produkcji i tankowania zielonego wodoru

Nowy projekt Toyoty i ENEOS

Toyota i ENEOS Co. postanowiły zainwestować w infrastrukturę zasilania Woven City w generowany bezemisyjnie wodór. W okolicy prototypowego miasta przyszłości, które powstaje u podnóży góry Fuji, powstanie stacja tankowania. Wodór będzie tam produkowany na miejscu przy użyciu elektrolizy wody i energii odnawialnej. W projekt zaangażowany jest należący do Toyoty koncern technologiczno-inwestycyjny Woven Planet Holdings.

Toyota przy współpracy z japońskim producentem energii ENEOS Co. stworzy ośrodek produkcji i magazynowania oraz tankowania wodoru. Będzie się on mieścił w pobliżu Woven City. Wodór będzie tam produkowany w procesie elektrolizy wody, przy użyciu energii odnawialnej i bez emisji CO2.

Stacja będzie służyła do tankowania wodorowych samochodów osobowych i użytkowych, a także do zasilania w wodór Woven City. Toyota i ENEOS planują opracować wydajny system zarządzania popytem i podażą tego gazu.

Warto zaznaczyć, że do Woven City wodór będzie dostarczany ze stacji za pomocą rurociągu. Toyota zainstaluje na terenie miasta stacjonarny generator oparty na ogniwach paliwowych, który będzie produkował prąd do zasilania całego osiedla. Generator z ogniwami paliwowymi zostanie zainstalowany także na stacji wodorowej, na wypadek przerw w dostawach prądu.

Inicjatywa Toyoty i ENEOS jest o tyle ważna, że do obsługi logistycznej Woven City posłużą samochody i ciężarówki z napędem wodorowym. Na terenie miasta planowane jest także stworzenie hubu technologicznego, gdzie naukowcy z Toyoty i ENEOS wspólnie będą prowadzić badania nad metodami produkcji wodoru.

Stacja wodorowa zostanie uruchomiona przed oddaniem do użytku Woven City, zaplanowanym na 2024 lub 2025 rok.

Czym jest Woven City? To prototypowe miasto budowane przez Toyotę w mieście Susono, w prefekturze Shizuoka. Będą tam testowane nowe technologie w zamieszkałym środowisku miejskim. Pomoże to wypracować optymalny model mobilności ludzi, towarów i informacji, oparty na czystej energii i neutralności klimatycznej oraz robotyce i technologiach cyfrowych.

W Woven City spotkają się rodziny prowadzące codzienne życie oraz naukowcy realizujący badania nad nowymi koncepcjami mobilności i innymi technologiami. Miasto powstanie jako gotowy, dopracowany kompleks, ale jednocześnie Toyota będzie je nieustannie rozwijać i udoskonalać zgodnie z zasadą Kaizen.