1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota Prius z tytułem 2024 World Car Design of the Year
3 kwietnia 2024

Nagroda 2024 World Car Design of the Year dla Toyoty Prius

Podczas tegorocznego New York International Auto Show najnowsza Toyota Prius otrzymała prestiżowe wyróżnienie za najlepszy design. Odważnie zaprojektowany model piątej generacji zdobył tytuł 2024 World Car Design of the Year, a Prius już kolejny raz udowodnił, że jest autem o wyjątkowej stylistyce.

O tytuł 2024 World Car Design of The Year ubiegało się aż 70 modeli, a głosy 100 jurorów z 29 krajów poprzedziły rekomendacje sześciu uznanych postaci ze świata designu. Najwięcej punktów zdobyła Toyota Prius piątej generacji, dla której projektantów jest to już drugie tak prestiżowe wyróżnienie. Niedługo po premierze w 2023 roku nowy Prius otrzymał bowiem najwyższe wyróżnienie Best of the Best w międzynarodowym konkursie Red Dot Design Award za nowoczesną, odważną interpretację charakterystycznego dla tego modelu nadwozia liftback, podkreśloną eleganckimi liniami i rozwiązaniami stylistycznymi.

Główny inżynier modelu Prius Yasushi Ueda nie kryje dumy ze swojego dzieła: „Projektując nowego Priusa, zaczęliśmy od czystej kartki. Zastanawialiśmy się, czy chcemy stworzyć coś użytecznego w stylu taksówki, czy auto, które dla nikogo nie będzie obojętne. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie auta, które ludzie pokochają nie tylko z powodu zimnej kalkulacji, ale też ze względu na emocje, których dostarczy. To wielki zaszczyt, że Prius otrzymał nagrodę dla designu roku. To auto, które wygląda świetnie z zewnątrz i w środku, ale daje też mnóstwo przyjemności z jazdy”.

Prius kolekcjonuje nagrody

Prius, który jest jednym z kluczowych modeli w historii Toyoty, od 27 lat utrzymuje pozycję lidera w dziedzinie technologii hybrydowej, a obecnie jest wyposażony już w piątą generację tego innowacyjnego napędu. Samochód ten znacząco przyczynił się do elektryfikacji sektora motoryzacyjnego, za co między innymi został uhonorowany w renomowanym brytyjskim plebiscycie TopGear.com Electric Awards. Nowoczesny design, oszczędność paliwa i imponujący zasięg w trybie elektrycznym najnowszej wersji Priusa docenili także eksperci z USA i Kanady, którzy przyznali mu tytuł North American Car of the Year™ (NACTOY).

Toyota Prius Plug-in Hybrid została także uznana za najbardziej ekologiczny samochód przez Amerykańską Radę ds. Efektywności Energetycznej (ACEEE), pokonując w tym zestawieniu aż 1200 innych modeli. Prius w wersji plug-in posiada układ napędowy o łącznej mocy 223 KM, wydajną baterię o pojemności 13,6 kWh, co pozwala na przejechanie nawet 86 km wyłącznie w trybie elektrycznym. Jego aerodynamiczna sylwetka ułatwia przepływ powietrza, a zastosowane technologie pozwalają w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnej hybrydy. To przekłada się na najniższe w historii emisje – zaledwie 11 g CO2/km według cyklu mieszanego WLTP – oraz niskie średnie zużycie paliwa wynoszące od 0,5 l/100 km.